svatba2

Vyzrajte na zasedací pořádek na svatbě

Marně si lámete hlavu s tím, jak vyřešit co nejefektivnější usazení hostů během svého nejvýznamnějšího dne? Svatba patří k důležitým životním mezníkům, které chceme strávit opravdu nezapomenutelně.

Samotný svatební obřad je ale jen pomyslnou třešničkou na dortu složeného z mnohahodinového plánování, pečlivých příprav a dokonalého výběru těch nejkrásnějších svatebních doplňků. Dobře vymyšlený zasedací pořádek na svatební hostině se totiž postará o skvělou zábavu i celkově pozitivní svatební atmosféru.

Jak usadit rodiče a nejdůležitější osoby

Všichni víme, že ta nejčestnější místa s výhledem do prostoru či na vstupní dveře (a samozřejmě v čele stolu) patří novomanželům samotným. A v jejich blízkosti by měli sedět také rodiče a svědci. Ovšem pozor – na jiných místech, než si nejspíš myslíte.

Nevěsta si vždy sedá po pravici ženicha. A kdo sedí vedle ní? Přece otec ženicha. Vedle něj pak i jeho manželka a následně i nevěstin svědek. A stejně to vypadá i na druhé polovině stolu. Vedle ženicha však sedí matka nevěsty, pak otec atd.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ne vždy je však možné tento model dodržet. Problém bývá zejména v rozvedených rodinách, kdy vedle sebe bývalí manželé sedět jednoduše nechtějí. Nebojte se je proto doslova zamíchat mezi ostatní svatební hosty a čestné místo ve své blízkosti přenechat svědkům. Stejně efektivní může být i samostatně umístěný stůl, určený výhradně novomanželům. Etiketa u těch zbývající se pak ochotně přizpůsobí vašim přáním a zejména potřebám.

Jak je to s manželskými páry

S výjimkou novomanželů a jejich rodičů by vedle sebe stálí partneři sedět neměli. Pomáhá to lepšímu rozproudění zábavy u svatební hostiny. Výjimku tvoří jen velké sešlosti nebo svatební tabule, u nichž se hosté navzájem příliš neznají (např. v případě, že se rodiny novomanželů ještě nestihly seznámit, protože svatba byla příliš narychlo). Vhodnějším řešením této situace je spíše opačný postup.

Zasedací pořádek na svatbě

A jakými kritérii se řídit dál? Snažte se rovnoměrně promíchávat příbuzné nevěsty a ženicha. Odolejte pokušení vyhradit každé straně rodiny jeden stůl apod. Přijdete tak o řadu potenciálně společensky zajímavých situací i rozhovorů, protože lidé nebudou tolik nuceni do vzájemných interakcí.

Naopak je vhodné vedle sebe vytvářet skupinky podobně starých účastníků svatby nebo těch, jenž mají společné zájmy. Nenastane tak trapné ticho a další nechtěné nešvary svatebních hostin.

Aby bylo všechno maximálně přehledné

A co by vám určitě ještě nemělo chybět? Přece šikovná šablona zasedacího pořádku. A o co jde? Přece o přehledně nakreslené rozsazení hostů, umístěné hned u vchodu do jídelny. Každý z hostů tak okamžitě zjistí, kam se má vydat.

Vzhled šablony doporučujeme přizpůsobit celkovému stylu svatby a navodit tak tu správnou atmosféru hned na úvod. Mnohdy stačí i zajímavě vyvedené písmo nebo stylový obrázek a je hotovo.

Ale jen na šablonu zasedacího pořádku se určitě zcela nespoléhejte. Pro jistotu připravte hostům na všech místech i dobře viditelné jmenovky. Ty mohou mít i formu zajímavých suvenýrů (malované oblázky, kolečka z kulatiny s vypáleným jménem, kousky z ručně vyrobeného papíru apod.) Dbejte na to, aby bylo písmo vidět z obou stran. Významně tak pomůžete rychlejšímu rozsazení hostů a předejdete potenciálním konfliktům.

I jmenovky mohou být samozřejmě vyvedeny v souladu s celkovým stylem svatby, ale nikdy neupřednostňujte jejich stylizaci na úkor čitelnosti. Například zlaté písmo vypadá sice na první pohled dobře, ovšem ve zhoršených světelných podmínkách běžné restaurace či svatebního salonku se jeho čitelnost rapidně snižuje.

Náš tip: Jmenovky obou stran rodiny můžete pro lepší přehlednost designově nebo barevně odlišit. Jde o skvělý trik zejména v případě, kdy se v obou rodinách objevují stejná jména. Jen nezapomeňte hosty se svou malou vychytávkou seznámit v předstihu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *