Víte, jakou má spotřebu lednička, pračka a další domácí spotřebiče?

Úspora energie

Nakupujete nějaký nový spotřebič? Pak vás zcela jistě zajímá nejenom jeho pořizovací cena, ale také funkce a v neposlední řadě spotřeba elektřiny. Počítat byste měli s tím, že ekonomičnost jeho provozu bude nesmírně důležitá. Nejen aktuální trendy velí, aby si člověk dal velký pozor na takzvané energožrouty. Ideální je vědět, podle čeho vlastně poznáte, jaká je energetická náročnost jednotlivých elektrických zařízení, jež máte u vás v domácnosti.

Energetický štítek jako hlavní ukazatel

Energetická náročnost spotřebičů se zjistí poměrně jednoduše. Stačí, když se podíváte na energetický štítek, který musí být součástí jakéhokoli zařízení. Co se týká samotné škály, tak ta se pohybuje od A+++ až po D. Čím výše se abecedě dostáváte, tím je logicky spotřebič méně náročný na spotřebu elektrické energie. V dobách minulých se bylo možné setkat také s třídami E, F a G. Ty už dnes neexistují. Prodej spotřebičů v takovýchto třídách byl zakázán. Elektřina byla totiž spotřebovávána v obřím množství.

Energie

Foto: Pixabay

Co všechno zjistíte díky energetickému štítku?

Můžete si třeba krásně porovnat roční provoz domácích spotřebičů. Konkrétně bývají na štítku udávány následující údaje:

  • název výrobce,
  • konkrétní model,
  • energetická třída,
  • celková roční spotřeba energie. 

Informace bývají samozřejmě do jisté míry individuální a odvíjí se podle toho, o jaký konkrétní spotřebič se jedná. Třeba u televize se setkáte s úhlopříčkou displeje a u takového vysavače musí být udána míra hlučnosti či prachové emise.

Sledujete jen příkon? Chyba

Vědět, jaký má daný spotřebič příkon, je bezesporu velmi důležité, nicméně nemůže jít pouze o jednu jedinou sledovanou veličinu. Když se na příkon zaměříme podrobněji, zjistíme, že uvádí hodinovou spotřebu energie ve Wattech. Žárovka mající příkon 50 W spotřebuje za hodinu svícení právě oněch 50 W. LEDka se 7 W je logicky mnohem úspornější. Důležitý je také čas provozu spotřebiče. Zapomenout nelze ani na roční spotřebu elektřiny za rok. Proto nezapomínejte na porovnání cen elektřiny.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.