Uvadnutí meruňky může mít na svědomí moniliová spála

Zničehonic vám začíná vadnout strom meruňky a neznáte příčinu? Na vině může být zákeřná rostlinná choroba označovaná jako úžeh meruněk nebo moniliová spála. Pokud si příznaků všimnete včas, dá se proti ní bránit a strom můžete z větší části zachránit. Důležitá je i prevence, aby se něco podobného nestalo.

Houbové onemocnění

Moniliová spála označovaná i jako úžeh nebo mrtvice meruněk představuje velmi nepříjemný problém pro mnoho zahrádkářů. Objevuje se poměrně náhle a vyskytnout se může nejenom u meruněk, ale také u višní, třešní nebo slivoní. Mezi typické příznaky patří zasychání větévek a celkové chřadnutí stromu. Obvykle odumře například jedna či více hlavních větví, ale při včasném zásahu může strom obrazit a přežít. Při silnějším napadení však může odumřít i celý strom.

Prevence v podobě odstraňování napadnutých plodů

Rezervoárem infekce je moniliová hniloba, která se vyskytuje na plodech peckovin. Typicky jde o hnědnutí doprovázené bílými tečkami v kruzích. Takové plody jsou vysušené až mumifikované a mohou na stromě přečkat celou zimu. A právě odsud se mohou na jaře rozšířit a způsobit chřadnutí. Napadení plodů podporuje poškození hmyzem či mechanicky například po kroupách. Jako prevence tak je dobré jakkoliv napadené plody odstraňovat a nevkládat ani do kompostu.

Chemická ochrana

I přes vlastní prevenci se může stát, že se k vašemu stromu moniliová spála dostane přenosem vzduchem například od souseda. Jako efektivní aktivní prevence tak zůstává chemická ochrana. Ta se provádí v období na začátku kvetení. Při deštivém počasí se doporučuje preventivní opakování i po skončení kvetení. Prevencí je i správné hnojení a dobře provádění řez ve vhodném období.

Foto: Pixabay

Hluboký regenerační prořez

Pokud moniliová spále strom zasáhne opravdu citelně, může být jako poslední záchrana radikální regenerační prořez v kombinaci s chemickým ošetřením proti spále. V některých případech se strom vzpamatuje a dokáže obrazit.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-12771-moniliova-spala-a-hniloba-peckovin a https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/choroby/visne-tresne-dalsi-osetrit-peckoviny-moniliove-spale/

Náhledové foto: Pixabay