Trčí větve ze sousedova stromu k vám do zahrady? Ořezání bez zeptání si rozmyslete

Soused

Kopy listí na zahradě a poslední práce před zimou. Přesně tyto úkony patří do deníčku každého majitele rodinného domu, chataře nebo chalupáře. Mezi vcelku tradiční činnosti se řadí také ořezávání ovocných a okrasných dřevin. Jasně, nejspíše to víte, nicméně třeba takový soused nemá o něčem takovém ani ponětí a nechá svůj strom růst ladem a skladem tak, že jeho větve přesahují až k vám. To vám nemusí být zrovna dvakrát příjemné. I proto se nejspíše budete muset se sousedem domluvit. Pokud mu totiž strom bez zeptání oříznete, nejspíše se se zlou potážete.

Soused by se neměl obtěžovat a myslí na to zákon

Nepochybně tomu tak je. Práva a povinnosti sousedů jsou přímo ošetřena v listině základních práv a svobod. Konkrétně se tady v článku 11 píše, že vlastnictví zavazuje a nemůže být zneužito na újmu práv druhých, případně v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Na tuto situaci myslí také Občanský zákoník. Podle něj se musí vlastník zdržet všeho, co by vnikalo na pozemek dalšího vlastníka. Jednat se může jak o kouř, prach, plyn nebo pach, světlo stín a další záležitosti. Mezi nimi také odpad či cokoli, co souseda obtěžuje.    

Kácení stromu

Foto: Pixabay

Větve na vedlejším pozemku

I konkrétně tato situace je ošetřena v Občanském zákoníku. Zaměřuje se na ni konkrétně zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník § 1016. Jednoznačně se v něm věnují plodům a listí, jež spadne na zem ze stromu souseda. Obojí náleží vám jako vlastníkovi pozemku. Vaše jsou pochopitelně také spadlé větve. Pokud ale vzrostlé větve přímo na stromě zasahují až k vám a vytváří stín nebo jinak vadí, máte možnost souseda požádat o to, aby strom ořezal. Neučiní-li tak v přiměřené době, můžete vše řešit šetrně sami.

Jak vše řešit v praxi?

S rozumným sousedem se domluvíte velmi jednoduše ústně. Možná u toho ještě padne nějaká ta sklenka a pobavíte se. S některými lidmi to ale takto není, takže výzvu raději řešte písemným způsobem v souladu § 1016 odst. 2 občanského zákona. Není od věci přidat fotografie či video stromu. Vy byste měli ale dodržet novelu vyhlášky č. 189/2013 zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Stromy je třeba stříhat a ořezávat v době vegetačního klidu, tedy od listopadu do března.

Zdroje info: ireceptar.cz, obcanskaporadnaopava.cz, zakonyprolidi.cz, ct24.ceskatelevize.cz, e15.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.