Seznamte se s pestřenkami, mohou vám na zahradě pomoci

pestřenka

Hmyzí říše je nesmírně velká a bohatá na nejrůznější druhy. My laici jich známe většinou jen několik, ty, se kterými se přímo setkáváme nebo jsou pro nás nebezpečné. Pestřenky nepatří mezi nejznámější hmyzí druhy. A přesto jsou pro nás pestřenky významné a důležité. Jak konkrétně nám mohou pomoct?

Co jsou pestřenky?

Pestřenky jsou pilné skoro jako včelky. Poletují z květu na květ a občas si je lidé spletou i s vosami. Jejich tygrovaný kabátek totiž vybízí k opatrnosti nejen zahrádkáře. Těm ale mohou pestřenky pomoci. Živí se totiž mšicemi. Nepohrdnou ale ani sladkou šťávou z květů.

pestřenka

Foto: Pixabay

Pestřenky proti mšicím

Jsou přírodní alternativou chemického postřiku proti mšicím. Larvy pestřenek dokážou zkonzumovat velké množství mšic. Dokážou zatočit i s dalšími nevítanými hosty jako jsou například třásněnky či vlnatky. Pestřenky se nedožívají příliš vysokého věku, přežijí doslova jen pár dnů či týdnů.

Proces jejich vývoje je poměrně rychlý. Rodí se malé a bez křídel. Rodiče, kteří mezitím sbírají nektar z květů, bedlivě dohlíží na své nakladené vejce. Neuplyne mnohdy ani týden a už se z titěrných malých oválků klube dvojkřídlec, který klove mšice jako nenasytný Otesánek. Jejich dravá povaha se nezapře.

Pestřenky jsou zároveň i dobrými pomocníky při opylování květů, stromů, rostlin, zeleniny, ale také i záhonových kytek. I pestřenky to mají v přírodě těžké, jsou totiž potravou pro lejsky, vrabčáky a jiné.

Narozdíl od vos a sršní postrádají pestřenky žihadlo. Jejich nápaditě zbarvené tělo s krátkými křídly také rychle napoví, že se o žádný nebezpečný hmyz nejedná.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/uzitecne-pestrenky-zafunguji-misto-postriku-40399052

https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/04/29/kdo-jsou-pestrenky-a-cim-je-muzete-na-zahrade-pohostit/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.