Sametky jsou nebezpečný parazit. Jak se jich doma zbavit?

parazit

Výčet všech parazitů, kteří dokážou člověku znepříjemnit život, by byl opravdu hodně dlouhý. Skoro na každého z nich je přitom potřeba jít jinak. Jaká konkrétní taktika a strategie platí na sametky? A co to vůbec je?

Co je sametka

Sametky, které nejsou o mnoho větší než zrnko pylu, napadají v době podzimu zvířata a někdy také lidi. Tento nepříjemný parazit dokáže dát o sobě vědět často výraznou a někdy až nesnesitelně svědivou vyrážkou po těle. Tito roztoči žijí hlavně v půdě, nejvíce se jim přitom daří koncem léta, kdy se za teplého a vlhkého prostředí začnou množit.

Jejich larvy usedají někdy také na listech rostlin i dalších površích. Potkat je proto můžete prakticky kdekoliv, setkat se s nimi můžete i v parku na lavičce, nebo při procházce v lese. Šestinohé larvy měří méně než půl milimetru a mají oranžové zbarvení.

vyrážka

Foto: Pixabay

Proč jsou sametky nepříjemné?

Larvy sametek považují za zdroj potravy především kůži, na těle tak schválně vyhledávají nejslabší místa, která mohou napadnout. Do kůže potom vstřikují trávicí šťávy, které kůži natráví a následně jí sametka vysaje jako tekutinu. Po několika dnech se larvy nasytí a vrací se zpět do půdy, zakuklí se jako nymfy a přemění se v dospělé jedince.

U domácích mazlíčků se napadení sametkami projevuje podobně, tzn. že postižené místo také svědí a bolí. Někdy je potom třeba zasáhnout a domácím mazlíčkům nasadit proti škrábání například límec kolem krku.

Co se sametkami?

Ranky lze ošetřit a svědivé projevy tlumit například dezinfekčními postřiky a různými mastmi jako je například Fenistil gel. Postižená místa můžeme otírat také octovou vodou. Do jednoho litru vody přidejte alespoň jednu vrchovatou lžíci octa.

Důležitější je ale prevence. Nezapomeňte, že sametkám stačí jen pouze krátký kontakt s kůží, aby se mohly dále množit, je proto třeba je spolehlivě odehnat. Bojovat proti nim můžeme pomocí různých repelentů, ale zkusit můžete i přírodní cestu. Sametky totiž nesnáší vůni levandule. Připravte si proto doma levandulovou vodu. Jezte také hodně droždí, které sametkám příliš nevoní. Anebo jej mějte doma vyndané.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-na-sametky.html

https://www.pasti.cz/blog/sametka-podzimni-jak-se-chranit/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.