Proč domácí postupy bělení často zničí krajku? Obvykle je důvodem spěch v klíčovém momentu celé procedury

Oblečení

Pokud si chcete pořídit prostředek, který vám pomůže efektivně vybělit jakékoli oblečení, textilie a spodní prádlo nebo dokonce záclony, můžete si ho jednoduše pořídit v obchodním domě anebo vsadit na svůj vlastní.

Řada lidí dává stále více přednost té druhé možnosti, protože odstraňovače skvrn a bělidla jsou silné chemikálie, které si sice opravdu perfektně rozumí s ručníky a prostěradly, ale také dokážou poškodit jemnou texturu jemných materiálů krajky.

Domácí bělení oblečení

Lepší přísadu pro bělení najdete v kuchyni. Do jednoho litru teplé vody stačí přidat 3 lžíce jedlé sody, 2 lžíce soli a trochu tekutého nebo sypkého pracího prášku určeného pro bílé prádlo. Neměl by obsahovat rozjasňovače.

Poté nechte spodní prádlo nebo jiné textilie namočené asi na 20 minut. A nakonec vše důkladně opláchněte a nakonec vyperte běžným způsobem. Uvidíte, že takové prádlo bude mnohem bělejší. Běž potíží tak můžete „zachránit“ třeba svůj oblíbený model, který sice ještě neztratil tvar, ale stal se zažloutlým nebo zašedlým.

Prací prášek

Foto: Pixabay

Bělení se nesnažte urychlit

Někdy na bělení opravdu spěcháme. Nechceme nechat celý proces působit přes noc nebo nás jednoduše tlačí čas například u halenky, kterou si chceme ještě večer vzít do kina. Neuváženým bělením však můžeme jemné materiály zničit. Nesnažte s tedy celý proces urychlit tím, že místo teplé vody použijete horkou nebo dokonce vařící.

To by totiž mohlo textilie narušit a nežádoucí efekt šedivé nebo žluté dokonce prohloubit. A ještě více tato rada platí, pokud prádlo bělíte amoniakem nebo třeba peroxidem vodíku.

Jak na udržení bílého prádla

Stačí použít ocet – 50 ml rozmíchaným v jednom litru vody. Prádlo se v něm namočí asi na 30 minut. Do vody stačí přidat ocet a prádlo namočit asi na půl hodiny – ocet je totiž známý svými čistícími vlastnostmi a skvěle rozpustí usazeniny zbylé na vláknech a celkově vybělí materiál. Poté stačí už jen běžně vyprat.

Zdroj info: https://confettissimo.com/pl/styl-mody/%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%B5/Jak-wybieli%C4%87-bia%C5%82%C4%85-gipiur%C4%99-lub-okr%C4%85g.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.