Pozor na časté chyby při podzimním hnojení

S podzimními měsíci sice práce na zahradě pomalu ustává, ale i tak je pořád co dělat. A to konkrétně především úklid a hnojení půdy. Jedná se o velmi důležitý úkol, který může ovlivnit další sezónu. Podívejte se, jaká hnojiva zvolit a co naopak nedělat, aby bylo hnojení maximálně efektivní.

Hnojiva s menším obsahem dusíku

Dusík je prvek důležitý pro optimální růst rostlin. Jenže ve své dostupné formě bývá spotřebováván, takže doplňování ve větším množství na podzim by bylo neefektivní. Z toho důvodu se v podzimních hnojivech nachází spíše menší množství dusíku. Klasická dusíkatá hnojiva si nechte až na jaro na začátek nové sezóny.

Hnůj a kvalitní humus z kompostu

Mezi základní hnojiva, která můžete přidat do půdy rozhodně patří hnůj. A to víceméně jakýkoliv. Slepicí, koňský, kravský a podobně. Pro optimální složení minerálů v půdě je dobré střídat více druhů hnoje. Organické hnojení tvoří velmi důležitou složku v péči o půdu. Pokud nemáte hnůj, přidejte alespoň kvalitní humus z vyzrálého kompostu.

Minerální hnojiva

Do půdy je dobré doplnit i vhodná minerální hnojiva. Ta jsou nejčastěji dostupná ve formě granulátů. Z pohledu obsahu látek zde najdete základní prvky, které se do půdy doplňují takzvaně do zásoby. Jedná se o hořčík, fosfor nebo draslík. Množství zvolte podle návodu a na základě toho, jak náročná plodina byla na pozemku v tomto roce.

Foto: Pixabay

K hnojení patří i kypření

Aby se hnojiva a látky z nich daly dobře využít, je nezbytnou součástí jejich zapravení do půdy. Konkrétně se jedná o prokypření v podobě orby. Pokud nemáte stroj, využijte rýč a půdu překlopte. Podpoříte nejenom distribuci hnojiva, ale i celkové zdraví půdy, kdy budete bojovat i proti případným škůdcům. V ideálním případě je dobré provádět orbu na podzim i na jaře. Počítá se však i menší prokypření, díky kterému nebude půda udusaná, ale bude si udržovat optimální poměr vody a vzduchu, což je důležité pro zdravý rozvoj kořenů rostlin.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/podzimni-hnojeni-zahrady-jak-dodat-zahonum-spravnou-kondici-na-budouci-sezonu/ a https://zahradnickakucharka.cz/jak-na-podzimni-hnojeni/

Náhledové foto: Pixabay