Masožravky jako originální pokojové rostliny. Návod, jak se o ně starat a na co si dát pozor

Masožravky patří mezi exotické a velmi zajímavé rostliny. Pár druhů roste i v našich podmínkách a najdete je například na krkonošských rašeliništích. Ty další pochází z Afriky, ale i Jižní Ameriky. Mohou mít menší rozměry, ale i opravdu velké pasti. Jak se o masožravky správně starat a na co si dát pozor? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Masožravky kupujte raději u pěstitelů

Masožravé rostliny si můžete zakoupit víceméně v každém hobby obchodě, ale občas se objevují také v nabídce supermarketů. U takových rostlin je však nevýhodou, že je můžete koupit v nepříliš dobrém stavu. Nejlepším místem pro zakoupení masožravých rostlin tak zůstávají nejrůznější výstavy, botanické zahrady nebo při osobní návštěvě pěstitele.

Rašelinový substrát a správné stanoviště

Jakmile si novou rostlinu přinesete domů, většinou není nutné hned přesazovat. Pokud se vám však zdá, že je stávající substrát nekvalitní, nebo rostlina potřebuje pro svůj růst větší květináček, pusťte se do přesazení. Budete k tomu potřebovat čistý rašelinový substrát. Ten můžete mírně promíchat s trochou perlitu, ale jinak nic dalšího. Masožravé rostliny umístěte na vhodné stanoviště, které by mělo být světlé, ale bez silných slunečních paprsků. Pokud budou na okně, můžete pronikající světlo regulovat tím, že je dáte před nebo za záclonu.

Foto: Pixabay

Dostatek vody a vzdušná vlhkost

Pamatujte na to, že u masožravek je mnohdy nutné, aby jejich květináč stál víceméně vždy v menším množství vody. Pochází totiž z rašelinišť, která jsou přirozeně vlhká, což je potřeba zohlednit při pěstování. Kromě dostatečné zálivky, která navíc musí být měkkou dešťovou vodu, potřebují také občasné rosení nebo pěstování poblíž zvlhčovače vzduchu. Odmění se za to ukázkovým růstem, kdy vytvoří opravdu jedinečnou a originální pokojovou rostlinu. Pozor si dávejte na to, že masožravky se nikdy nehnojí!

Náhledové foto: Pixabay