Jak vyčistit fritovací hrnec – šikovný domácí čistič to zvládne bez jakéhokoliv drhnutí a do původního lesku

Čištění fritovacího hrnce není nijak příjemné ani voňavé. Leckdy se nám sice povede zbavit mastnoty, ale zápachu použitého oleje již bohužel ne. A přitom leckdy stačí sáhnout pro domácí prostředky a výsledek je mnohem lepší, než při použití těch z obchodu.

Fritovací hrnec vždy čistíme až ve chvíli, kdy je olej zcela vychladlý. Zdá se to jako samozřejmost, ale mnozí nevidí překážku již ani ve vlažném oleji. Ten však mívá v některých případech tendenci ulpívat na površích více, vychladnutí fritovacího hrnce alespoň přes noc je tedy nutností.

Čištění fritovacího hrnce octem

Všechen olej z útrob vylijte a hrnec nechte dobře okapat. Usnadníte si tak následující kroky. Vnitřek nádoby je totiž nejlepší vytřít papírovými utěrkami. A čím lépe necháte olej odtéct, tím méně jich budete potřebovat. Výhodou tohoto postupu je, že utěrky do sebe nasají olej i s nečistotami. Pokud byste však přece jen narazili na nějaké obzvláště úporné, odstraňte je plastovou škrabkou nebo koncem vařečky (vnitřek hrnce se nikdy nesmí poškrábat).

Foto: Pixabay

Jakmile máte hotovo, zbývá se pustit do odstranění těch nejúpornější usazenin – a také zápachu. Na vše vám postačí octová voda (jeden šálek octa rozmíchejte v jednom litru vody). Nakonec hrnec dobře vysušte a máte hotovo – tedy alespoň co se týče vnitřní části.

Jak vyčistit friťák zvenčí

I na vnější straně toto kuchyňského pomocníka však ulpívají nečisty. Na ty vám pomůže obyčejný prostředek na mytí nádobí. Do původního lesku pak celý fritovací hrnec vrátí opět octová voda. A stejným způsobem, nezapomeňte omýt i víko nádoby a koš (ten lze leckdy vložit i do myčky). Olej také nikdy nevylévejte do odpadu, raději ho přeceďte do lahve a vhoďte do příslušné nádoby nebo alespoň do směsného odpadu.

Zdroj: http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/tema-jak-vycistit-fritovaci-hrnec/, https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-fritovaci-hrnec/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.