Jak vybrat vybavení do kuchyně?

Kuchyně

Kuchyně stává stranou, centrem všeho dění je obývací pokoj. To však neznamená, že by se po stránce vybavení měla podcenit, spíše naopak. Zařídit ji ale tak, aby v sobě kombinovala nadčasový design, jedinečný styl, funkčnost a účelnost, je často nadlidský úkol. Bez návrhů a dostatku představivosti se nepohnete z místa. 

Špetka sebereflexe 

V první řadě je třeba sáhnout si do svědomí a přiznat si, jak často vaříte. Denně nebo jen o víkendu? Potrpíte si na studené večeře nebo nedáte dopustit na sytý guláš a nadívanou husu? Pečete nebo se cestou z práce pravidelně stavujte v cukrárně na rohu? Velikost a vybavení kuchyně je nutné uzpůsobit vašemu stylu života. Nemá smysl, aby vám linka se všemi spotřebiči zabírala třetinu bytu a v poličkách se prášilo na designové mísy na salát, když mnohem radši využívat donáškovou službu nebo si rovnou zajdete do restaurace. Platí to ale samozřejmě i obráceně. Ti, kteří čarování v kuchyni milují, se budou zbytečně trápit, když pracovní plocha bude sotva na prkénko a úložný prostor se zredukuje na dva šuplíky a jednu prosklenou skříňku. 

Na samém začátku je tedy nutné jasně určit velikost a vybavení, které je pro vás nezbytné. 

Bez linky to nejde 

Kuchyňská linka představuje jedinečný prostor, kde se vaří. Na designu zase až tolik nezáleží, ten je totiž plně závislý na rodinném rozpočtu, preferencích jednotlivce a v neposlední řadě vkusu. Realita je ale taková, že poslední roky vévodí žebříčku oblíbenosti bílá barva a vysoký lesk. Kombinace budí dojem luxusu a vcelku snadno se udržuje. V nabídce ji má každý výrobce, ale spousta z nich se netají rozčarováním a vyhlíží zákazníka, který chce alespoň trochu experimentovat a pohrát si s barvami nebo vychytávkami. 

Linka sama o sobě je jen odkládací místo, je třeba doplnit ji kvalitními spotřebiči s mnoha intuitivními funkcemi, které vaření a následný úklid značně usnadní. 

Nejdražší položky

Ještě pár let zpátky nebyla myčka na nádobímyčka na nádobí nepostradatelná, dnes se bez ní neobejdete. Šetří čas, některé modely jsou navíc velmi úsporné na spotřebu energie, díky vestavným systémům splynou s kuchyňskou linkou a na pohled neruší. Tichá pomocnice, která na sice hraje druhé housle, ale týdenní absence by vám rychle připomněla, jak je pro domácnost důležitá. 

KuchyněFoto: Pixabay

V těsném závěsu za myčkou je ledniceledniceTy menší se dají sehnat v řádu několika tisíc, ale vestavné nebo dokonce dvoukřídlé se cenově pohybují poměrně vysoko. Není se čemu divit, prostoru je tam dost, několik okruhů chlazení, dálkové ovládání teploty, výrobník ledových kostek nebo tříště, zásobníky vody. Lednice se derou dopředu a na designu i funkcích je to znát. O ceně nemluvě. 

Trojici třech položek, za které při zařizování kuchyně utratíte nejvíc peněz, uzavírá sporáksporák. Moderní, retro, elektrické, plynové, kombinované, s indukcí nebo sklokeramickou deskou. Variant je celá řada. Stačí si zvolit tu, která bude stylem ladit k lince. 

Drobnosti a maličkosti 

Linka a základní spotřebiče pochopitelně nestačí. Z větších položek se zaměřte na mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, tyčový mixér a mohutného robota, který levou zadní zpracuje hutné těsto nebo připraví domácí těstoviny. Někdo potřebuje i šlehač, pomalý hrnec, remosku, horkovzdušnou fritézu, mlýnek na ořechy sušičku ovoce. Myslete ale na to, že čím více vybavení si pořídíte, tím vyšší jsou nároky na úložný prostor. 

Ze seznamu s menšími a finančně méně náročnými nezbytnostmi je třeba koupit sadu hrnců a pánví, příbory, talíře a několik kusů misek, nože a vařečky, škrabky a otvíráky. To je základ, který by vám neměl chybět. Je ale už předem jasné, že konečný počet bude mnohonásobně vyšší. 

Zdroje info: chytryvyber.cz, rankito.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.