Jak uklidit obývací pokoj? Levně a rychle

Obývací pokoj

Na úklid obývacího pokoje si postačíte se dvěma levnými přípravky – jedlou sodou a octem. Výjimku představují choulostivější povrchy, například dřevo. Jak vyčistit sedačku, koberec, podlahu, nábytek či okna?

Jak vyčistit sedací soupravu

Sedačka se dá čistit různými způsoby. Důležité je vybrat takové čistící přípravky, které neponičí materiál potahu. Mezi šetrné pomocníky patří jedlá soda, jemný saponát (třeba na přírodní bázi) nebo šampon na čalounění.

Jedlá soda je dobrá hlavně na odolné skvrny, ale i na zápach.

  1. Nasypte jedlou sodu na místo a nechte působit 30 minut. Pokud je skvrna odolná, vmasírujte sodu do látky navlhčeným hadříkem.
  2. Otevřete okno a nechte do místnosti proudit vzduch. Vyčkejte, až prášek uschne do suchého stavu.
  3. Vyluxujte jedlou sodu z pohovky vysavačem.

Pokud si nejste ohledně čistícího prostředku jistí, kontaktujte výrobce a zeptejte se, co je vhodné ve vašem případě použít. Při praní odnímatelných potahů se řiďte pokyny na štítku výrobce. Nesušte na slunci, aby se tkanina nevyšisovala.

Co se průběžné údržby týče, není na škodu pohovku čas od času vyluxovat nebo otřít suchým či mírně navlhčeným hadříkem. Kůže se zase musí pravidelně impregnovat.

Jak vyčistit látkovou sedačku

Na látkovou sedačku můžete kromě jedlé sody využít také hadřík či opravdu jemný kartáček se saponátem. Dobré je i žlučové mýdlo – levné a účinné. Vlhká místa však musíte po očištění znovu otřít, tentokrát ale hadříkem s čistou vodou. Na zbytky mýdla by se mohl zachytit prach. Pokud si chcete ušetřit práci, pořiďte si sedačku s látkou Aquacleanlátkou Aquaclean.

Jak vyčistit sedačku z mikroplyše a dalších umělých vláken

Mikroplyš je umělé vlákno, které není příliš odolné. Sáhněte po jedlé sodě, jemném saponátu nebo šamponu na čalounění. Vyhněte se agresivní chemii a místa raději nedrhněte silou, mikroplyš se poškodí.

Snažte se skvrnu odstranit co nejrychleji. Mokré čištění je v tomto případě nejlepší. Zároveň se doporučuje potahy pravidelně luxovat, jelikož absorbují hodně prachu. Obdobně postupujte i u jemného mikrovlákna.

Jak vyčistit koženou sedačku

Jedlou sodu smíte použít na zapáchající místa. Ale co odolné skvrny? Někdo rád čistí kůži terpentýnemnebo roztokem vody a octa (1:1). Roztok se nanáší pomocí hadříku z mikrovlákna a krouživými pohyby se skvrna odstraní. Dalším, čistým hadříkem se místo osuší a potom se ošetří dětským olejíčkem. Nechte vsáknout přes noc. Rovněž záleží i na úpravě kůže. Zde např. najdete informace, jak na údržbu anilinové kůžeúdržbu anilinové kůže.

Jak udržovat nábytek

Všechen nábytek je nutné pravidelně otírat od prachu. V případě plastových, kovových či skleněných povrchů můžete sáhnout po roztoku vody a octa (4:1). S jeho pomocí odstraníte i odolnější skvrny, případně povrch vyleštíte s pomocí hadříku z mikrovlákna. Tento roztok je dobrý i na čištění oken. Nalijte ho do rozprašovače a získáte univerzální zbraň na všechny druhy špíny.

Co se dřeva týče, otírejte ho měkkým a suchým hadříkem. Lze sáhnout i po spreji, který je určen výhradně na čištění dřevěných povrchů. U dřevotřísky nečistoty vyčistěte lehce navlhčeným hadříkem, případně přípravkem na lamino. Vyhněte se abrazivním prostředkům a rozpouštědlům. Nábytek po čištění raději osušte, když na něm zůstane voda, může ho poškodit. Dávejte pozor i na to, aby nezatekla do spojů.

Jak vyčistit koberec nebo podlahu

Koberec i podlahu před důkladnějším čištěním vždy vyluxujte. Na koberec si k ruce vezměte jedlou sodu nebo čistícím přípravkem na koberec. Čistič do skvrn zapracujte pomocí kartáče, k ruce si vezměte i kbelík s horkou vodou. Jestli se chcete zbavit zápachu, nasypte jedlou sodu na koberec a vetřete ji do koberce kartáčem. Nechte působit, klidně i 48 hodin. Potom vyluxujte.

Pozor – vlněné koberce by se neměly promočit. Čistí se jádrovým mýdlem a houbičkou. Mýdlo setřete vlhkým hadříkem. Osušte a nechte uschnout.

Co se podlah týče, závisí na tom, jaký typ máte doma. Na vytírání si vystačíte s vodou a trochou octa, případně s roztokem vody a mýdla. Na dřevěné podlahy si pořiďte odpovídající čistící prostředek.

Zdroje info: hobby.instory.cz, bytcentrum.com

Náhledové foto: Pexels

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.