Jak správně pečovat o sušičku prádla

Sušička

Sušička prádla je pro většinu domácností velkou pomocnicí. Bylo by ale hloupé myslet si, že je téměř bezúdržbová a svorně plní vše, co jí zadáte. Vyžaduje pravidelnou péči a pozornost, aby mohla bez kolizí pracovat a sušit.

Velká, ale citlivá

Pravda je krutá. Sušička prádla je náchylná na poškození a patří k elektronice, která opravy potřebuje každou chvíli. Můžete jí sice ulevit, ale potížím se vyhnout nelze. I tak se dodržování základních pravidel vyplatí.

Pohromadě

Prádlo jde z pračky většinou rovnou do sušičky. A tak je vhodné, aby tyto spotřebiče byly co nejblíže u sebe. Ideálně nad sebou. Nejen kvůli úspoře místa, ale vypadá to dobře a v bytě vytváří na pohled zajímavý panel. Stačí pořídit speciální nástavec (spojovací sadu). Ten se vkládá mezi pračku a sušičku a zajišťuje jejich stabilní postavení. Má to ale jeden háček. Nejsou-li obě zařízení od jednoho výrobce, nemusí vložky pasovat a při odstřeďování se pračka i sušička o pár centimetrů posunout. Následný pád by byl pochopitelně konečnou.

Do rohu radši ne

I další doporučení souvisí s místem. Pokud nemáte možnost postavit bílou (nesouvisí s barvou, ale typem) elektroniku nad sebe, volte pro sušičku místo, kde bude mít přístup k čerstvému vzduchu a prostor bude pravidelně větraný. Sušička zvyšuje vlhkost, často dosahuje velmi vysokých hodnot, které interiéru škodí. Je to jen malý krůček od tvorby plísní.

Sušička

Foto: Shutterstock

Voda musí pryč

Pravidelné vylévání nádobky by mělo být součástí rutiny u všech sušiček, včetně těch napojených na odpad, ne jen volně stojících. V nádobce by měla být destilovaná voda, ale její uchovávání v sušičce po několika cyklech způsobí zatuchlý odér a prádlo je třeba znovu vyprat a vysušit. Je to tedy jen další práce a zbytečná spotřeba energie.

Filtr je základ

Filtrační systém sušičky prádla sbírá všechny nečistoty. Pokud se jich ale po každém cyklu nezbavíte, spotřebič zanášíte a vědomě tak zkracujete jeho životnost. Nehledě na sníženou kvalitu sušení a zvýšenou spotřebu energie, kterou musí sušička vynaložit, aby mohla vůbec pracovat. Všechny filtry, které v sušičce jsou, je nutné pravidelně kontrolovat. Někdy stačí vlhký hadřík, jindy kartáček s jemným saponátem nebo manuální odstranění špíny.

Čistá na pohled

Možná je to malichernost, ale elektronika udržovaná v čistotě funguje lépe než ta zanedbávaná. Nejde jen o její ústrojí, i usazený prach nebo přílišná blízkost nábytku a dalšího vybavení ztěžuje sušičce práci.

Zdroje info: alza.cz, chladservis.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.