Jak si vybrat vhodný ventilátor

ventilator

Horko v místnosti dokáže člověku pěkně znepříjemnit den i noc. Nálada je pod psa, pracovní tempo upadá a člověk nemá náladu vůbec na nic. Odpovědí je samozřejmě klimatizace, ta však není všude a krom toho není příliš šetrná vůči citlivějším jedincům. Úlevu však může nabídnout i ventilátor. Jak si vybrat ten nejlepší?

Ventilátor jako užitečný pomocník

Úlevu v parných dnech mohou představovat právě ventilátory, které příjemně ochladí přehřátou místnost. Jedná se sice pouze o pocitové snížení teploty, neboť ta ve skutečnosti zůstává stejná, i to je ale velice příjemné. S klimatizací nemají nic společného, na druhou stranu jsou ale ventilátory šetrnější než klimatizace, jejíž nevhodné použití může vést až ke zdravotním problémům.

Ventilátory, které dokážou rozproudit vzduch, jsou příjemným osvěžením. Protože vzduch ve skutečnosti neochlazují ale jen je rozpohybují, mají smysl především tam, kde je teplota vzduchu nižší, než je teplota vašeho těla. Pocit ochlazení těla pak dodá vašemu organismu opět tolik potřebné osvěžení. Ten ocení jak dospělí, tak děti.

Různých typů větráků je ovšem celá řada: stropní větrák, stolní větrák, anebo malý přenosný větrák, který se dá jednoduše připojit přes USB kabel. A každý z nich může být vhodným a výkonným pomocníkem do vaší domácnosti.

větrák

Foto: Pixabay

Typy větráků

Stropní větrák, který promíchá vzduch u stropu se dá dobře využít i během zimních dní tam, kde se topí. Nejteplejší vzduch, který se drží vždy u stropu se díky promíchání dostane po celé místnosti rovnoměrně. Využití ale mají samozřejmě i v létě, neboť často disponují poměrně velkým výkonem. Často jsou také prodávány v kombinaci se svítidlem.

K zahození nejsou ovšem ani stojací větráky, které se dají libovolně přemisťovat po celém bytě a umožňují tak nastavit proudění vzduchu přesně podle vašich představ. Nastavitelný úhel proudění vzduchu má vždy velké výhody, stejně tak i směr proudění vzduchu. Nastavení regulace proudění je vždy výhodné, ovšem vybírejte vždy jen ty větráky, které nejsou hlučné. Hlučnost by se měla pohybovat maximálně kolem 40-50 decibelů.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/ventilator-jako-1-pomoc-kdyz-je-v-interieru-vedro-20220705.html

 https://ventilatory.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-ventilator/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.