Jak se čistí proutěné předměty

Proutěný koš

Proutí a pedig jsou materiály, ze kterého je vyrobena celá řada předmětů v našich interiérech i na zahradách. Nejčastěji se jedná o nábytek, křesla, koše na prádlo nebo dekorační předměty. Není překvapivé, že mají tyto materiály takovou oblibu, důvodem je, že se jedná o materiály přírodní, příjemné na dotek i pěkné na pohled. I proutí a pedig je ale třeba udržovat a čistit. Jak na to?

Přírodní materiály

Čištění proutí i pedigu není nic složitého. Jedná se o zcela přírodní materiály, které se před zpracováním máčí ve studené nebo vlažné vodě, aby lépe pracovaly do požadovaného tvaru. Není tudíž žádnou velkou překážkou tyto předměty vyčistit právě vodou.

Předměty, které se z těchto materiálů vyrábí, po nějakém čase zcela ztmavnou a zašednou. V tu chvíli je čas na jejich očistu. Vyčistěte je v takovém případě vodou s běžnými čistícími prostředky tak, abyste nepoškodili samotný povrch. Některé povrchy z proutí a pedigu jsou však lakované. V takovém případě je příliš nemáčejte. Postačí je otřít vlhkým hadříkem. Vždy nechte všechny předměty z těchto materiálů řádně proschnout, nejlépe ve větru a na slunci.

Proutěný nábytek

Foto: Pixabay

Bílé proutí

Pokud budete čistit předměty, které jsou vyrobeny z bílého proutí, typicky nábytek, čištění můžete provést s pomocí jedlé sody. Vyčištěné a vybělené předměty ponechejte nejlépe v průvanu, aby co nejrychleji uschly v meziprostorech mezi proutím.

Předměty z proutí a pedigu jsou velice užitečné a praktické. Starost o ně není navíc příliš složitá. Postačí o ně základním způsobem pečovat, resp. otřít vlhkým hadrem. Ideální je čistit předměty z těchto materiálů za hezkého počasí na zahradě tak totiž nejlépe prosychají, zvláště pokud k tomu vane mírný vánek.

Zdroj informací: https://www.kouzelnebydleni.cz/cisteni-predmetu-z-prouti-a-pedigu/#more-6078

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.