Jak předejít vzniku plísní v domácnosti? Jednoduše

Plíseň v koupelně

Domácí plíseň není žádný zázrak ani překvapení. Zvláště v zimních měsících v domácnosti roste o sto šest. Co tedy můžete dělat, aby se vám plíseň nerozlézala všude po bytě?

Snažte se udržet domov v suchu

Spóry plísní se nemohou vyvíjet na suchém povrchu. Potřebují vlhká a mokrá místa, aby mohly zůstat v okolí a rozmnožovat se. Nenechávejte v domě nikde stékat vodu, nebo aby se tam zdržovala. Ve sprše otírejte povrchy do sucha, odstraňujte rozlité tekutiny a kontrolujte, zda na oknech nekondenzuje voda.

Odstraňte netěsnosti

Zkontrolujte stropy a zdi, zda se na nich neobjevují vodní boule nebo skvrny. Netěsnosti ve střeše nebo na vodovodním potrubí urychleně vyřešte, aby voda neměla šanci živit vývoj plísní.

Proudění vzduchu

Zjistěte, zda vzduch ve vašem domě dobře proudí, aby vlhkost nebyla tak vysoká. Zapněte ventilátory nebo klimatizaci, abyste pomohli vysychání promočených místností, nebo otevřete okna, aby v chladných dnech na ně foukal vítr.

Přesuňte to prádlo

Pokud jde o praní, je snadné ho nastavit a nevšímat si ho, protože je mimo dosah, mimo pozornost. Nenechte však mokré šaty čekat v pračce. Tmavý, vlhký buben pračky může být hlavním místem pro vznik plísní.

Zamezte tvorbě plísní v koupelně

Ve vaší koupelně se běžně vyskytuje vlhkost ze sprchy a sprchové páry. Při úklidu používejte předměty určené zejména k likvidaci plísní.

Zkuste parotěsnou zábranu

Univerzální materiál blokující vznik vlhkosti zvaná parotěsná zábrana může být skvělou alternativou pro udržení suchých sklepů nebo jiných prostorů.

Instalace ventilátoru

Kuchyně i koupelna jsou vhodnými místy pro odsávací ventilátory, které odvětrají vzduch i vlhkost z bytu. Místo toho, aby pára z vaření nebo mytí zůstávala v okolí a pokrývala příčky a skříňky, ventilátor odvede zaschlou vodu ven.

Hlídejte si vlhkost

Vlhkost na okně
Foto: Pixabay

Vlhkoměr je malé šikovné ruční zařízení pro měření množství vlhkosti v místnosti a ve vzduchu. Cílem je udržet vlhkost tak nízkou, jak jen to bude možné – v ideálním případě pod 50 % – po celý den.

Zkontrolujte koberec

Když se tekutina rozlije na přilnavé koberce, může být obtížné je vysušit. V případě, že je váš koberec mokrý, budete ho muset odstranit. Přejděte na rohože zejména v místnostech, jako je toaleta a kuchyně – prostě tam, kde je vyšší vlhkost.

Rychle zasáhněte při rozlití

Vidíte známky vlhkosti na stropě nebo kondenzaci na oknech či potrubí? Vyřešte problém co nejdříve. Čím déle vlhkost ulpívá, tím větší je pravděpodobnost, že se plíseň rozroste.

Využijte speciální nátěry

Do barvy můžete přimíchat látky blokující vznik plísně. Pomohou vytvořit hranici na površích při jejich natírání. Obvykle se hodí zejména na toaletách, v kuchyních a dalších místech s vysokou vlhkostí.

Izolujte potrubí

Potrubí je náchylné ke kondenzaci, zejména pokud je chladnější než okolí. Jedním ze způsobů boje je obvykle obalení potrubí pěnou nebo jinou izolací, která pomáhá zabránit vzniku vlhkosti.

Zdroje info: Lifehacker.com, webmd.com

Náhledové foto: Pexels