Jak nabrousit struhadlo

01_struhadlo

Sýr, kořenová zelenina, citronová kůra… to jsou jen některé z mnoha potenciálních využití struhadla v domácnosti. V kuchyni se bez něj zkrátka neobejdeme. Stejně jako nůž nebo nůžky, i struhadlo se ale časem otupí. Řada lidí se ve chvíli, kdy se jim břity struhadla otupí tak, že se pro ně strouhání stává náročnější, rozhodne tuto kuchyňskou pomůcku vyhodit a pořídit si nové. Ne vždy je to ale nutné. I břity struhadla lze totiž naostřit a ušetřit si tak nákup nového. Ten by vás sice pravděpodobně nezruinoval, ale i velké úspory začínají u maličkostí.

Brusný papír i alobal

Struhadlo lze poměrně dobře nabrousit „strouháním“ vhodného materiálu. Tím může být klasický brusný papír, který má v dílně nebo krabici s nářadím téměř každý. Stačí několikrát přejet tupé hrany a je nabroušeno. Stejného výsledku lze dosáhnout při broušení alobalem. Ten stačí zmačkat do kuličky a „strouhat“. Alobal je dobrý též na broušení nůžek, není proto příliš překvapivé, že si poradí také se struhadlem.

02_struhadlo

Foto: Pixabay

Broušení pilníkem a dalšími nástroji

Ostří tupých břitů struhadla lze s úspěchem obnovit kulatým pilníkem. Postup je jednoduchý, stačí pilník vložit do otvoru a pomalu jej protahovat. Nevýhodou tohoto způsobu broušení je fakt, že bude trvat trochu déle, neboť břity musíte brousit jeden po druhém.

Stejným postupem lze břity struhadla brousit za pomoci hřebíku či vrtáku. I ty můžete zasunout do otvoru u břitu a několikrát s nimi pohybovat sem a tam. Průměr volte tak, aby se hřebík či vrták do otvoru vešel „tak akorát“, můžete si trochu pomoci i kladívkem, samozřejmě ale ne tak, abyste břity celé zohýbali.

Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv způsob broušení, vždy je třeba dávat pozor. Stačí jedno podklouznutí ruky a krvavé zranění je na světě.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.