Jak na rosení oken

rosení plastových oken

Přechodné období je tady a spousta lidí už začíná topit. Není se čemu divit, vždyť teploty už klesly a zimu doma nechce mít nikdo. V souvislosti s topením přichází i poměrně často diskutovaný problém, kterým je rosení oken. To s sebou přináší mimo ne příliš dobrého estetického dojmu také různé negativní hygienické důsledky. Především přináší nepříjemný vlhký vzduch. Mnohdy se hovoří o tom, že plastová okna nedýchají a rosí se. Ve skutečnosti tomu tak ale není.

Rosení a rosný bod

Jak vlastně vzniká takové rosení oken? V momentu, kdy dojde k velkému rozdílu mezi povrchovou teplotou okna a teplotou v interiéru objektu. V období topné sezony se jedná o vcelku běžnou záležitost. Hodně důležité je poznat hodnotu rosného bodu. Jedná se o teplotu, při které se vzduch nasytí vodními parami. Vzduch přijímá jednak jisté teplo a jednak také množství vodních par. Čím je vzduch teplejší, tím více vlhkosti přijímá. Když se naopak vzduch chladí, dochází ke kondenzaci vodních par.  

Zamlžené okno

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co ovlivňuje rosení

Nejdůležitějším faktorem je bezesporu větrání. Když není dostatečné, vlhkost se nijak nereguluje. V zimě by se mělo nárazově větrat zhruba třikrát za den po dobu nějakých 5 minut. Veškeré místnosti je zapotřebí vytápět rovnoměrně. Jinak se také doporučuje během chladnějších nocí vytahovat žaluzie nahoru.K rosení dochází nejčastěji z vnější strany oken, ale i z vnitřní a v prostoru mezi skly. Záleží samozřejmě na tom, jaká okna doma máte. U těch starých se tradičně rosil prostor mezi dvěma okny.

Několik rad k eliminaci rosení oken

Na závěr jsme si pro vás připravili hned několik tipů pro snížení, případně úplné zemezení rosení oken. Měli byste tedy:

  • větrat v zimě, a to jednorázově,
  • koupit spolehlivá okna známé značky,
  • při vysoké vlhkosti koupit odvlhčovač vzduchu,
  • při vaření využívat digestoře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.