Jak na efektivní zachytávání dešťové vody pro úsporu peněz

Silné letní deště nestačí země pořádně vsáknout a po betonových a dlážděných dvorek velmi rychle přebytečná voda odtéká do kanalizace. Je to však velká škoda, protože dešťovou vodu můžete využít nejenom pro zalévání zahrady. Jak to udělat, aby bylo zachytávání dešťové vody opravdu efektivní a šetřilo co nejvíce peněz? To se dozvíte v tomto článku.

Vsakovací jímka

Hlavně u nových domů, ale i při rozsáhlých rekonstrukcích se v poslední době velmi často uplatňuje takzvaná vsakovací jímka. Ta bývá propojena s podzemní nádrží, která slouží jako zásobárna užitkové vody. Takto nasbíraná voda se dá využít pomocí kohoutku pro zalévání zahrady, ale zároveň je možné připojení například pro splachování toalety a podobně. Zkrátka se jedná o zásobu vody, kterou si zdarma můžete kdykoliv využít. Instalace vsakovací jímky vyžaduje poměrně velké stavební úpravy, takže se hodí při stavbě nového domu nebo rekonstrukci.

Retenční nádrže

Dalším způsobem, jak zachránit přebytečnou vodu ze srážek jsou retenční nádrže. Ty se zpravidla připojí na okap, nebo jsou přímo pod jeho vývodem pro opravdu efektivní zachycení vody. Díky tomu není problém naplnit ani nádrž o objemu 1 000 litrů. K dispozici však jsou i menší nádrže. Využití takové vody je opět možné pro splachování, nebo na zalévání zahrady, kdy je řada nádrží vybavena ventilem. Sami se také můžete rozmyslet, jestli necháte nádrž volně na zahradě, nebo ji zahloubíte do země, aby nebyla tak viditelná. Obě varianty jsou v zásadě možné.

Klasické sudy z plastu nebo kovu

Zachytávání dešťové vody rozhodně není módou posledních let, ale má svou poměrně dlouhou tradici. Už na zahradách našich babiček a dědečků totiž byly k vidění nejrůznější sudy a nádoby pro zachytávání vody, která sloužila minimálně dále na zalévání. I dnes můžete využít tento klasický způsob a pořídit si běžné plastové či kovové sudy. Využít se dá i stará vana či nejrůznější vědra, která umístíte pod okap či volně na zahradu tam, kde nebudou nijak překážet.

 

Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-295614-jak-zachytavat-destovou-vodu-aniz-by-doslo-k-pretekani-sudu-ci-nadrze a https://www.nkz.cz/zahradni-architektura/voda-na-zahrade/zachytavani-destove-vody-setri-penize-jak-docilit-ciste-vody

Náhledové foto: Pixabay