Dbejte na úklid během vaší či partnerovy nemoci

Rýma

Když se vaší domácností prohání nemoc, nebudete mít chuť uklízet. Ať už proto, že jste sami na dně, nebo se staráte o někoho z rodiny, kdo na dně je – nebo možná o obojí. Když někdo z rodiny onemocní virem, je důležitější než kdy jindy zůstat na vrcholu v rámci dezinfekce povrchů. Ale kolik úklidu je potřeba udělat? Může být dobré vědět, kde začít, zejména v případě, že se sami cítíte pod psa…

Standardní úklid versus dezinfekce

Hledejte čisticí prostředky obsahující mýdlo nebo dezinfekční prostředky, které vyhánějí zárodky virů z povrchů a snižují pravděpodobnost nákazy. Pouhé utření povrchů pomocí čisticích prostředků je dostatečné k odstranění většiny škodlivých infekcí a mikrobů, ale v případě, že je někdo nemocný, musíte se postarat o lepší dezinfekci a prevenci. Je nezbytné, aby dezinfekční prostředek působil na povrch dostatečně dlouho, aby skutečně zničil zárodky.

Které povrchy upřednostnit

Jsou to povrchy a místnosti, na které byste se měli při úklidu zaměřit, abyste si udrželi odstup od nemocí:

  •       Koupelna, WC, vodovodní baterie, zpevněné plochy
  •       Kuchyň, kde se zachází s nádobím, úchyty zásuvek a ledniček, klávesnice přístrojů a všechny tvrdé povrchy
  •       Úchyty v domácnosti
  •       Textury (včetně šatů), ručníky, vycpaná zvířata a lůžkoviny
  •       Vypínače světel, stoly, dálkové ovladače, a všechno, co se nachází v oblasti nemocné osoby
  •       Elektronika – telefon a tablet
  •       Odpadkový koš
Pořádný úklid
Foto: Pixabay

Vyhoďte rodinné zubní kartáčky a nahraďte je novými. Totéž platí pro kuchyňské utěrky nebo jiné jednorázové čisticí prostředky, které používáte jen krátce. Při úklidu jednotlivých místností používejte odlišné utěrky, ubrousky nebo čisticí přípravky, abyste se vyhnuli přenášení bakterií z jedné oblasti do druhé. Měňte povlaky na polštáře den, co den, ale zbytek lůžkovin nechávejte, dokud nemoc nepřejde.

Jak dlouho chcete uklízet, když jste nemocní?

Uklízejte během nemoci, jak nejlépe umíte. Den, co den vynášejte odpadky a čistěte nádobí. Otírejte povrchy a snažte se mít zásobu čistého oblečení. Čím rychleji zbavíte svou domácnost bakterií, které ulpívají na vašich věcech, tím lépe.

Podle všeho může chřipková infekce přežívat – a popřípadě nakazit ostatní – až 48 hodin poté, co ulpí na povrchu. Na rukou člověka žije tři až pět minut, což je sice uklidňující, ale stále znepokojující. Norovirus, který může způsobit žaludeční nevolnost, může skutečně přečkat i týdny. Abyste snížili pravděpodobnost, že onemocní někdo další, je nutné začít s dezinfekcí co nejdříve, hned jak onemocní první osoba.

Zdroje info: lifehacker.com, webmd.com, https://www.cdc.gov/nonpharmaceutical-interventions/environmental/index.html

Náhledové foto: Pixabay