Co znamená bydlení na hausbótu

01_hausbot

Hausbót může být romantickým bydlením pro dobrodružné duše. Bydlení tohoto typu má své výhody i nevýhody. Díky své unikátnosti má ale rozhodně mnohá specifika, která je třeba si uvědomit. Co tedy takové bydlení na hausbótu, třeba ve stylu Saturnina, obnáší? Co je třeba vyřídit a s čím musíte počítat?

Na vodě se stavební povolení nenosí

Jistou výhodu hausbótu představuje fakt, že pro jeho zřízení není potřeba žádné stavební povolení ani kolaudace. Své nové bydlení nebudete řešit se Stavebním úřadem, nýbrž se Státní plavební správou.

Vlastní stavbu hausbótu je samozřejmě vhodné nechat na odbornících, neboť se nejedná o snadnou věc. Základem hausbótu je plovák, do kterého se schová veškerá potřebná instalace, nádrže na pitnou vodu apod. Na plováku je potom vystavěna samotná konstrukce hausbótu. Ta musí být dobře vyvážená, stabilní a v neposlední řadě co nejlehčí. Otázkou, kterou bude třeba vyřešit je i to, zda opatřit hausbót motory, nebo se bude v případě potřeby přemisťovat s pomocí tažné lodi.

02_hausbot

Foto: Pixabay

Hausbót není nemovitost

Možná tím nejdůležitějším pravidlem, které je při úvahách o bydlení na hausbótu vzít v potaz je to, že hausbót se nemůže stát vaším trvalým bydlištěm. Hausbót zkrátka není nemovitost a podle toho se k němu zákon chová. Pokud někdo na hausbótu chce opravdu bydlet, samozřejmě to pro něj asi nebude nepřekonatelný problém, ale v potaz je to třeba brát.

Co se ekonomické výhodnost nebo nevýhodnosti týče, je pořizovací cena hausbótu samozřejmě nižší, než u developerského rodinného domu, je ale také menší. Typicky se jedná obytný prostor odpovídající např. dvoupokojovému bytu. Pravdou je, že z něj není třeba platit daň z nemovitosti.

Provozní náklady ale také nejsou nulové. Je třeba si pronajmout pozemek, kam povede molo a také údržba není zdarma. Na bydlení na hausbótu lze tedy něco ušetřit, zadarmo to ale také není.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.