Česnek je jako kompost pro orchideje úžasný. Ale pokud vsákne jednu surovinu, budou kvést jako nikdy předtím

Česnek

Orchideje se v poslední době staly mimořádně známými. Ale aby kvetly i nadále, potřebují správný substrát a hnojivo. Orchideje jsou nádherné, a pokud se naučíte, jak jim věnovat správnou péči, nepochybně si vás udrží natolik, že prostě nezůstane jen u jedné. 

Hnojení orchidejí česnekem a medem

Tyto rostliny pocházejí z tropů a vyvíjejí se na kmenech stromů. A abyste zaručili, že znovu vykvetou, musíte napodobit jejich jedinečné prostředí — počítejte i s detaily, jako je zásobování živinami. Budete schopni nabídnout pomoc s levným kompostem vyrobeným z jednoduchých surovin:

  • 1 palička česneku
  • 1 lžíce medu
  • 1 litr horké vody

Česnek rozdrtíme a zalijeme horkou vodou. Nechte přes noc odstát a ráno po scezení přidejte do směsi med. Orchideje v této tekutině půl hodiny namočte, jinak můžete hnůj použít jako zálivku na každý květináč. Na jednu rostlinu stačí pět lžic.

Jak správně rozvíjet orchideje

Nejjednodušší orchidejí, kterou lze pěstovat je Phalaenopsis. Velmi dobře se vyvíjí v podmínkách s nedostatkem světla a tepla. Ani ona nevyžaduje nadměrnou vlhkost a vykvete bez větší námahy. V každém případě, pokud jí darujete vše, co potřebuje, bude nadšeně kvést a rychle se rozvíjet. Jak na to? Dejte ji na okno orientované na východ a jednou za deset dní ji na hodinu ponořte do stojaté vody. Poté ji jednou za 14 dní během sezóny ošetřete česnekovým hnojivem.

Stroužky česneku
Foto: Pixabay

Zalévání orchidejí je velmi důležité

Na tuto problematiku se vztahuje jeden jednoduchý postup — v případě, že potřebujete orchidej zalít, vydržte ještě jeden den. Obvykle neobvyklá myšlenka, ale v podstatě vychází z pravdy, že přemokření orchidejí je pro ně škodlivé. Následně je lepší nechat rostlinu trochu vyschnout než ji neustále udržovat vlhkou. A jak poznáte, zda je správný čas na zalévání?

Nejčastěji to poznáte podle barvy kořenů — v případě, že jsou zelené, nevyžadují zálivku. Ale u orchidejí vyvinutých v matném květináči budete potřebovat vychytávku. V zásadě použijte naostřenou běžnou tužku nebo třeba špejli. A co s nimi dělat? Na několik hodin je přiložte do substrátu a poté je vytáhněte. V případě, že je dřevo tmavé, rostlina nepotřebuje vodu.

Co dělat s orchidejí po odkvětu

Péči o orchidej však nesmíte ukončit ani po odkvětu. Pro začátek odřízněte stonek, na kterém byl květ. V tu chvíli orchidej umístěte do vlhkého a teplého prostředí — například do teplé místnosti a na misku s mokrými kamínky. Orchidej má být ve dne vlhká a v teple, ale v noci by měla mýt o deset stupňů méně. Tento fakt je nutný pro opětovné kvetení, protože posiluje procesy v rostlině, které vedou k nasazení poupat!

Zdroj info: ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay