Během 5 minut vylijete olej z digestoře – sledujte!

Cooker hood

Digestoř je v kuchyni životně důležitá. Nefunguje však neustále tak, jak by měla. Usazeniny a olej na digestoři jsou větším problémem, než se zdá, protože pak nefungují správně. Navíc ucpaná digestoř není zrovna dobrou vizitkou čisté kuchyně.

Kdy je čas vyčistit digestoř?

Výjimečně znečištěný odsavač par bývá hlučnější a špatně odvádí pachy. Nefunguje tak dobře, jak by měl, a v digestoři zůstává pach oleje. Ještě větší problém je, že se snižuje účinnost motoru a ventilátoru. V rámci mimořádně špatné situace může skutečně dojít k požáru. A to tehdy, když se olej nahromadí v tukovém filtru.

Neexistuje žádný správný návod o tom, jak pravidelně čistit digestoř. Částečně záleží na tom, jak pravidelně připravujete smaženou stravu a jak často vaříte a používáte digestoř. Několik modelů má také indikátory, pro znečištěné filtry, které vás včas upozorní. Frekvence čištění může být jednou za měsíc, a v případě, že vaříte málo, pak je to jednou za 2-3 měsíce.

Nestačí jen otřít vnější povrch

Zatímco čištění povrchů zvenčí zajistí, že odsavač par bude vypadat pěkně, největší vliv na jeho práci má čištění vnitřku. Klíčem k úspěchu je vhodně vyčistit filtr. Ten se dá jednoduše vyčistit. Skvěle se k tomu hodí čpavek a technický líh. Vložte filtr na noc do obalu naplněného čpavkem. Pevně jej uzavřete a ráno jej řádně vypláchněte pod horkou vodou. Připravte si technický líh a vyčistěte filtr mechanicky.

Když nečistoty nepovolují

Pokud je špína značně odolná a nepovolí, vložte filtr do slané vody s citronovou kyselinou. Nechte jej se v lázni 15 minut odležet. Nakonec jej zcela omyjte horkou vodou.

Dirty steam extractor
Foto: Wikimedia Commons

Vnější část se čistí jednoduše

K vyčištění viditelné části odsavače stačí hadřík a čisticí prostředek (saponát). V případě digestoří, které jsou vyráběny z nerezové oceli, je nejlepší použít prostředek na čištění nerezových povrchů. Vyhněte se drastickému čištění, jinak povrch nenávratně poškodíte.

Zdroje info: ireceptar.cz, lifehacker.com

Náhledové foto: Unsplash, Wikimedia Commons