Automatické zavlažování pokojových i balkónových rostlin

01_zalevani

Pokud vyrážíte na dovolenou jednou ročně, nebývá příliš velký problém domluvit se s příbuznými či sousedy na tom, že k vám skočí zalít květiny, až již přímo v bytě, anebo na balkóně. Pokud se ale na cesty vydáváte častěji, anebo vás zalévání zkrátka nebaví, můžete využít některý z automatických zavlažovacích systémů. Jak fungují a co je pro jejich provoz potřeba? Rozdělit lze automatické zalévací systémy na dva základní typy: na ty, které vyžadují připojení k elektrické síti a ty, které se obejdou bez něj.

Zavlažovací systémy do zásuvky

První možnost jak vyřešit automatické zalévání představuje systém s čerpadlem. Většinou jsou tyto automatické zalévače řešeny tak, že se čerpadlo zapne jednou denně a ze zásobní nádoby přenese vodu do květináče. Nemusíte se samozřejmě bát, že budete pro každý květináč potřebovat jedno čerpadlo, vodu mezi zalévané květináče rozdělují zalévací hadičky.

Jednotlivé hadičky se liší svým průměrem a tím je různým květinám dávkována voda přesně podle toho, kolik potřebují. Další možností je pak vyvedení několika hadiček do jednoho květináče. Při troše snahy a trpělivosti při zkoušení je tak možné nastavit průtoky skutečně precizně. Podle složitosti systému je dávkování spouštěno buď tak, že poprvé k němu dojde při zapojení systému do sítě a následně po 24 hodinách, komplikovanější (a dražší) systémy s logickou jednotkou, u nichž jsou možnosti nastavení přece jen širší. Ve své základní podobě stojí systém něco okolo 2500 Kč.

02_zalevani

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zavlažování bez elektřiny

Pro zavlažování balkónových rostlin ale samozřejmě není varianta „do zásuvky“ příliš vhodná. Naštěstí ale i v tomto případě existuje řešení. To je ve skutečnosti už pěkně vousaté a v západních zemích se používá již desítky let. Pokud vás tedy zajímalo, jak to ti Rakušané dělají, že mají své truhlíky pořád tak krásné, vězte, že se na tom pravděpodobně podílel i tento automatický systém.

V jeho případě plní funkci senzoru kónická keramická nádobka, která v závislosti na svém vysychání/zavlhčení vpouští do květináče vodu, opět samozřejmě ze zásobní nádoby. umístěné v tomto případě v prostoru nad květinami. Cena systému tohoto typu se pohybuje okolo 1500 Kč.

Oba systémy mohou najít uplatnění a záleží na každém, zda pro ně dokáže nalézt využití.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.